A 18.
században épült református parókiában lévõ múzeumot 1963- ban
alapították. Nevét az 1848-as márciusi ifjak egyik vezérérõl,
Vasvári Pálról (1827- 49) kapta.
Kezdetben
elsõsorban a helytörténeti emlékek után kutattak, majd az 1980-
as évektõl gyûjtõkörüket kiterjesztették a
természettudományok és a régészet területére is. Archiválták a
világhírû Alkaloida gyógyszergyár mûködésére és
történetére vonatkozó dokumentumokat. Ma a múzeumi gyûjtemény
mintegy 7000 régészeti, 6000 néprajzi, helytörténeti tárgyból és
jelentõs adattárból áll.
Állandó kiállításai:
- Szabolcs- Szatmár- Bereg megye orvos- és gyógyszertörténete: a témát a honfoglalás korából származó, egyetlen ismert trepanálókéstõl a 20. századi korszerû gyógyszerekig tekinti át, kiemelve Kabay Jánosnak a morfinszármazékok kutatásában elért eredményeit.
- A Nyíri Mezőség története az őskortól a középkorig: Az újkőkortól kezdve tekinthetik végig a múzeumunkba látogatók a Nyíri Mezőség történetét a régészeti leletek alapján egészen a honfoglalás koráig. Kiemelkedő a kiállítás avar kori lelet anyaga, mely az egyik leggazdagabb egység az Magyarországon.
- A tiszabüdi szoba: A kiállítás az 1930-as évek tiszta szobáját rekonstruálja. Sarkos elrendezésben találhatók a berendezési tárgyak, köztük Szabó Erzsébet 1861-bõl származó kelengye ládája. A Szent sarokban a komód felett tükör lóg, a komódon a görög katolikusok szent szobrai (Szûz Mária, Szent Antal a kis Jézussal, egy zenélõ feszület) állnak. E szobában tekinthetõk meg a helyben készült szûrök, ködmönök és kis bundák jeles darabjai is, melyek inkább a nagyállattartó szilaj pásztorkodás Hortobágy melléki hatásaira utalnak.