Tatabánya Budapesttől ötvenöt kilométerre fekvő, több mint hetvenezer lakosú város, ahol közel húsz éve működik állandó, államilag támogatott, hivatásos színház, mely az egyik leghíresebb magyar tragika, Jászai Mari (1850 -1926) nevét viseli.
A 2001 januárjában bizalmat kapott, és öt év után újraválasztott igazgató, Harsányi Sulyom László vezetésével a színház jelentős szakmai és közönségsikereket ért el az elmúlt hét évadban. 2005-ben például két előadása is meghívást kapott a Pécsi Országos Színházi találkozóra, melyen az évad végén a sok száz hazai produkció közül a legkiválóbbnak ítélteknek van lehetőségük a megmutatkozásra. A tatabányai előadásokat megkülönböztetett kritikai figyelem kíséri; az elmúlt években a vidéki színházak közül a szaksajtó legnagyobb számban és terjedelemben e műhely munkájával foglalkozott.
Az egyik legkisebb költségvetésű vidéki városi színházként állandó társulatot ugyan nem tud fenntartani, de a Jászai Mari Színházban rendszeresen dolgozó rendezőkhöz kötődő, rangos művészekből álló virtuális társulata ennek ellenére létrejött az újabb és újabb produkciókra visszatérő színészekből.
A színház repertoárja a klasszikus szerzők – például Shakespeare, Goldoni vagy Brecht mellett – kiemelt fontossággal kezeli a kortárs külföldi és magyar drámát. Az elmúlt évtized legnépszerűbb és legelismertebb hazai alkotók közül kettő is – Kárpáti Péter és Tasnádi István – háziszerzőnek számít Tatabányán; előbbinek három, utóbbinak két ősbemutatóját tartotta meg a Jászai Mari Színház.
A tatabányai társulat szívesen vállalkozik vendégjátékokra, illetve hoz létre közös produkciókat olyan társulatokkal, melyekkel színházi felfogása és ízlése egyezik. Különösen gyümölcsöző e tekintetben a budapesti Thália Színházzal folytatott együttműködése, melynek köszönhetően előadásaival folyamatosan jelen lehet a kétmilliós fővárosban.
A Jászai Mari Színház már most jó kapcsolatokat ápol a határon túli magyar színházakkal, ám a globalizáció és a specifikus kulturális értékek cseréje jegyében, az Európai Unió adta lehetőségeket és támogatásokat kihasználva, határozott szándéka, hogy tovább nyisson a határok nélküli egységes Európa felé.